Úvod do vykládání karet

Na vykládání lze použít nejen vykládací karty, ale také například karty mariášové či další. V následujícím textu vás seznámíme stručně s problematikou výkladu karet od základů tak, aby i začínající laik ovládl vše podstatné.

Úvod od vykládání karet

Názory na vykládání karet se velmi různí. Mnoho lidí toto téma odsuzuje, spousta dalších by naopak chtěla umět sama karty vykládat. Lze tedy vykládání karet považovat za sofistikované umění nebo jde o podvrh? Za výstižný lze považovat výrok: "Karty nelžou - lhát mohou jen ti, co je vykládají".

Co karty nedokáží

Výklad karet není hadačství. Z karet nelze určit, kolik dětí a s kým kdo bude mít, kdo získá jakou práci a co přesně jej kdy potká. Pokud někdo něco takového na základě karet říká, karty nevykládá, ale jen hádá.

Vykládací karty - jaké správné?

Častou otázkou bývá dilema, jaké vykládací karty pro výklad používat. Jaké jsou správné? Jaké jsou ty nejlepší? Opověď je celkem jednoduchá. Používejte takové, které vám nejvíce vyhovují. Podívejme se postupně na tři skupiny a obvyklý význam. Jedná se o karty mariášové, dále o tarotové, z nichže se výklad historicky vyvíjel, a nakonec specializované karty vykládací. Rozpis konkrétních karet a jejich významu naleznete níže, nejprve je však nutno se seznámit se správným průběhem.

Vykládáme karty

Karty můžeme vykládat sami sobě nebo druhé osobě. Karty, jak již víme, samy o sobě na otázku neodpovídají. Karty nám pouze ukazují cestu, možnosti, souvislosti, širší nadhled. Karty mohou upozornit na to, co můžeme bez povšimnutí minout nebo co si neuvědomujeme. Pokud se tedy výkladu zhostíme správně, jsou karty jen obyčejnou pomůckou, stejně tak by je mohly nahradit jiné předměty. Podobá se to situaci, kdy si vyhradíme na řešení problému dostatek času v klidném prostředí a s tužkou si na papíře bez vyrušování zanalyzujeme všechny možnosti. Z karet tedy nepromlouvají žádné temné síly. Karty jen ukazují, jakým směrem se naše konání ubírá a co z faktorů může naše rozhodnutí ovlivnit či změnit.

  • Pro výklad mějte své vlastní karty, neměly by se půjčovat
  • Často záleží na orientaci, dvouhlavé karty nepoužívejte nebo označte hlavu
  • Uvolněte se, nespěchejte, k vykládání je třeba vytvořit klidné prostředí
  • Dejte na intuici, první dojem bývá správný
  • Svůj výklad nikomu nevnucujte, počkejte, až budete požádáni
  • Karty mohou jenom naznačit, rozhodnutí musíte učinit sami.
  • Nenechte karty ovládat svůj život

Rozhodněte se, podle jakého vzoru budete karty vykládat. Před výkladem karty promíchejte. Míchejte dlouho a důkladně. Míchání ukončete, až budete mít pocit, že je ten správný čas. Pokud se karty snímají, má tak učinit osoba, pro kterou je určen výklad.

Vykládací vzory

Vykládací vzor určuje, jak se karty rozmístí, která karta bude brána jako klíčová a pořadí a počet, jakým směrem od ní budou vykládány karty. Vykládací vzory mohou být různé, ke konkrétním sadám vykládacích karet bývají přikládány návody s podrobným popisem. Některé sady jsou natolik unikátní, že je třeba neprve dlouhé nastudování složitého rozpisu. Proto jsou oblíbené univerzální vzory, které lze použít na libovolný balíček karet s univerzálními symboly.

Vykládací vzor pro 32 karet

Pro výklad ze 32 karet je častým vykládací vzor "egyptský", kdy se karty rozmístí do obrazce 4 x 8 (čtyři řady po osmi listech). Nyní je třeba lokalizovat klíčovou/osobní kartu. Pokud je výklad určen ženě, zpravidla je osobní kartou srdcová dáma, pokud muži, pak srdcový kluk. Od této osobní karty se odvíjí výklad. Nejdříve karty v řadě nalevo od osobní karty, poté napravo, potom v sloupci nad a nakonec pod osobní kartou. Jedná se o nejdůležitejší děje, které se dané osoby týkají. Jde o popis situace ve které se nachází, nebo situace, které se blíží.

Výklad mariášových karet

Srdce
7 = radost, láska
8 = těhotenství
9 = sex
10 = rodina
spodek = mladší muž
svršek = mladá žena
král = muž středního věku
eso = velká láska, spokojenost

Zelené (listy)
7 = starosti
8 = užitek
9 = pochybnosti
10 = věrnost, delší trvání
spodek = laxnost muže, dítě - syn
svršek = laxnost ženy, dítě - dcera
král = lékař, návyk, uniforma
eso = cesta, cizina, ochrana

Kule
7 = malé peníze
8 = na cestě
9 = zpráva
10 = pozor
spodek = kamarád
svršek = kamarádka
král = starší muž, movitý
eso = velké peníze, dosažení cíle

Žaludy
7 = dům
8 = zpráva
9 = zklamání
10 = konec, přerušení
spodek = nepřátelský muž, naštvaný
svršek = nepřátelská žena, sokyně
král = úřad
eso = šok, malér

Kombinace eso žalud / 10 žalud a figura žalud = ohrožení života
Kombinace eso žalud / 9 žalud a figura žalud = rozvod
Kombinace 9 srdce a 10 srdce = svatba

 

 

Vykládací karty
________________