Výklad karetních pojmů

Revers

Zadní strana hrací karty - rub (obvykle u všech karet z jednoho balíčku stejná, aby se ze zadní strany nedaly karty rozeznat).

Avers

Přední strana hrací karty - líc. Na této straně bývá vyobrazena hodnota a barva karty, často doplněna unikátním obrázkem, který je typický pro jednu konkrétní hrací kartu.

Sehrávka

Obvykle hlavní fáze hry, která následuje po rozdání karet, případně licitacích, tedy od začátku až do konce rozhodujícím o vítězi. Hráči se při ní u některých her střídají (převážně "po směru hodinových ručiček"), u jiných her se postupuje podle specifických pravidel konkrétní karetní hry.

Barva karty

Jedná se zpravidla o grafické označení symbolem v konkrétním barevném provedení, které definuje skupinu karet různých hodnot .

Hodnota karty

Obvykle textové (písmeno, číslo) označení, které udává, jak vysoko v hierarchii karta stojí. Sada hracích karet velmi často obsahuje jak karty označené čísly (sedm, osm, devět ... ) tak i karty označené písmeny (J, Q, K ..) U některých typů sad je hodnota vyjádřena specifickým grafickým ztvárněním a je nutno si jej pamatovat. Napomáhá tomu např. jedinečné umístění symbolů (nahoře, dole, v rohu karty ...) či jejich počet (pozor - dva symboly nemusí nutně znamenat, že karta má hodnotu dvojky).

List

Nejčastěji se listem rozumí karta (balíček karet se skládá z přesného počtu listů). Méně obvyklý je pak tento výraz pro označení jedné z barev.

Talon (Talón)

Obvykle karty určené k dobírání. Nejčastěji se jedná se o karty, které zbydou po rozdání a umístí se na hromádku doprostřed hrací plochy mezi hráče (reversem vzhůru). V mariáši dvě nadbytečné karty odložené forhontem, které je možno použít k navýšení hry na betl nebo durch.

Snímání (sejmutí)

Speciální úkon, při němž je balíček karet rozdělen na dvě části, které se zamění a následně opět složí do balíčku. Více podrobností o míchání a snímání.


Přejeme Vám dobrou zábavu a hodně štěstí ve hře.

www.ReklamniKarty.cz