Originální karetní karton

Aby karty splňovaly potřebné vlastnosti, na které jsme u běžných hracích karet zvyklí, měly by být zhotoveny na originálním karetním kartonu a opatřeny speciálním karetním lakem. Karty pak mají potřebnou tuhost, dlouhodobější životnost, správný skluz, neprosvítá jejich avers skrz při držení proti světlu a tak dále. Odlišnost karetního kartonu a jeho vlastností si mnohdy uvědomíme až ve chvíli, kdy se snažíme vytvořit vlastní kartičku na nějakém, byť kvalitním, třeba silnějším křídovém papíře vyšší gramáže a porovnáváme jeho vlastnosti s klasickou hrací kartou. Za své speciální schopnosti vděčí karetní karton vícevrstvému složení.

Pokud jste se ještě nikdy neodvážili roztrhnout hrací kartu, podívejte se na následující fotografii:

hrací karty - karetní karton


Na obrázku je patrná také důležitá tmavší blokační vrstva. Právě ta zajištuje odolnost karty proti prosvítání, aby se nedala skrz kartu zjistit soupeři její hodnota, např. pokud by některý hráč seděl zády k oknu a karty držel normálně v ruce tak, jak jsme zvyklí. V nejbližším místě pohledu na spodní straně hrací karty je velmi dobře vidět, jak při odtržení krycí vrstvy vrchní obyčejný bílý papír prosvítá a zezadu je možno dobře rozeznat tisk na druhé, byť odvrácené, straně.


hrací karty materiál struktura


Totéž je možno pozorovat i na druhé fotografii u desítky. Zde je přímo vidět prosvítající kule.

Speciální materiály pro jiné hry

Výše uvedené se týká zejména klasických karetních sad. U nestandardních karet a jiných her může být obvyklé použití odlišného materiálu.